Share |

Friday, May 6, 2005 -- Albright, WV
Cheat Fest Downriver Race (iPO Event Id#: 7010)

[Details] [Overall Results] [Results by Class] [Team Results]
Past Cheat Festival & Race Coverage: [1999] [2000] [2001] [2002] [2003] [2004]

Water level = 2' 7"

OA
PL
Name Boat Type CL
PL
CL Team Time
1Geoff CalhounWW boat1M ALFWC1:00:49
2Jess WhittemoreWW boat2M ALFWC1:05:04
3Rodney RiceWW boat 3M AALL Makes1:09:59
4Travis CowlesPrijon Catalina (sea kayak)1M BMountain Streams A1:11:15
5Mike MoorePhoenix Cascade2M B-1:11:45
6Dave ShannonPrijon Yukon (sea kayak)3M B-1:11:51
7Scott StoughPhoenix Isere4M B-1:11:58
8Bryan MascioPerception Wavehopper5M BALL Makes1:12:37
9Steve KauffmanPerception Wavehopper6M B-1:13:28
10Micah WeglinskiPrijon Yukon (sea kayak)7M BMountain Streams A1:13:38
11Eric HenricksonPerception WaveHopper8M B-1:15:17
12Kevan DammPerception Mirage1M C-1:15:30
13Jason BlackPhoenix Cascade9M BALL Makes1:15:54
14Adam VangrackVaida 360 - (slalom boat)10M BLFWC1:15:59
15Jason SullivanWave Sport Excell2M CGBCC1:16:26
16Tom McEwenPrijon Cyclone 3M CTeam Laks1:16:32
17Paul LangPerception Mirage4M CKeelhaulers A1:16:36
18John LovePhoenix Cascade11M BTRPC1:16:37
19Kyle WinglerPhoenix Slipper 12M B-1:17:13
20Ben ScovilePerception Pirouette5M C-1:17:19
21Rocky RockwellAquaterra Blazer6M CMountain Streams B1:17:37
22David KnoxPrijon Taifun 7M CKSU1:17:43
23Duarte MoriasAquaterra Blazer8M CPSOC WW1:17:48
24Chuck StumpPhoenix Cascade13M B-1:17:49
25John GreerPrijon Tornado9M C-1:18:16
26Joe HatcherPerception Quest 10M C-1:18:23
27Steven GraybillDagger Piedra 1M DTeam Laks1:18:26
28Robin BetzWave Sport Excell1F CVA Tech WW team1:18:30
29Ken GfroererPrijon Athelete2M DTRPC1:18:33
30Dan WillamanPerception Dancer 11M C-1:18:41
31Justin JeffersPrijon T-slalom12M CKSU1:19:11
32Nori OnishiPerception Mirage13M C-1:19:27
33Jonathan FishbeinDagger Piedra3M DTeam Laks1:19:29
34Ron TomalloPerception Mirage14M CKeelHaulers A1:19:34
35Heather RauPhoenix Savage1F BALL Makes1:19:45
36Jeremy ChromisterNew Wave New Vision15M C-1:20:04
37Craig WassingerFiberglass kayak 14M B-1:20:27
38Steve AndrakaPhoenix Cascade15M B-1:20:28
39Jeremy LauksPyrannah - Stunt Bat 4M DCCC1:20:41
40Bob GedekohPerception Mirage16M C-1:20:43
41Mike DagenPerception Mirage 17M CMountain Streams B1:21:03
42Jason MillerFiberglass kayak 18M CKeelhaulers B1:21:08
43Dan HerringPhoenix Cascade16M BMountain Streams A1:21:12
44Jeff KnechtelPhoenix Cascade17M BTRPC1:21:13
45Joe RandallDagger Outburst 19M CTeam Laks1:21:20
46Gordon DaltonEskimo Cerro 5M D-1:21:40
47Allen SpeeringPerception Reflex 20M CVA Tech WW team1:22:04
48David FinneyPrijon T Canon21M CVA Tech WW team1:22:13
49Chuck SingerLettman Fiberglass boat18M BKeelhaulers A1:22:13
50Shawn YinglingKayak22M C-1:22:23
51Iam CranstomPrijon Invador 23M CKSU1:22:30
52Justin VenableLiquid Logic Jeffe6M D-1:22:48
53Mike KinneyFiberglass Slalom boat 24M C-1:22:53
54Willy WittPrijon T Canyon25M C-1:23:01
55Nate LucasPreform 26M C-1:23:06
56Matt MuirPerception Mirage27M CKeelhaulers A1:23:28
57Micheal ShieldsPrijon Hurricane 28M CVA Tech WW team1:24:21
58Rodney LarsonPrijon Chopper 7M D-1:24:48
59Arpad BatizyPerception Matrix29M CKeelhaulers B1:25:26
60Ross BrinkerhoffPerception Mirage 30M CKSU1:25:45
61Cliff WirePerception Pirouette31M CKeelHaulers B1:25:54
62Rob HammondPerception Pirouette 32M CKeelhaulers C1:26:01
63Nikola SpataforaPrijon T Canyon 33M CTeam Laks1:26:16
64Kristin WoodPrijon Athelete 2F CLAPP1:26:22
65Milt AitkenCanoe - Drunken Stupor1M OC-1:26:42
66Neal FleenorC12M OC-1:26:43
67Barry AdamsPerception Dancer 34M CTRPC1:26:46
68John GiorginiPerception Corsica 35M CCCC1:26:52
69Michael DuvallPerception Pirouette36M CKeelHaulers C1:26:56
70Strothers & JacobsonDuece K21M K2-1:27:04
71Ben BeasleyDagger Gradient 8M DHollerin Gilfouses1:27:08
72Tyler HarancherPerception Mirage37M CPSOC WW1:27:25
73Ricky RodriguezPerception Overflow 38M C-1:27:32
74Julie WingardPerception Spark1F DMountain Streams A1:28:16
75Chrissy ZeltnerDagger Crossfire3F CTRPC Girls1:28:16
76Max HarbertPyranha M3 - 2439M DWVWA1:28:47
77Jane AndrakaPerception Mirage 4F C-1:31:29
78Kevin DavisPrijon Boxer10M D-1:31:40
79Ben BadgerNecky Blunt 11M D-1:31:56
80Mike ElseaOpen Canoe - Caption 3M OC-1:32:06
81Jen HuebeschmanPyranha H32F DTeam Lolita1:32:57
82Jen FrankoPerception Java 3F DTeam Lolita1:34:04
83Dan FowlerPyranha H3 12M D-1:34:06
84John NixPyranha Mountainbat 30013M DCCC1:34:18
85Chally ErbDagger Ultra Fuge14M D-1:34:39
86Mike KempPyranah H2 15M DGBCC1:35:54
87George StockmanOpen Canoe Caption 4M OC-1:36:33
88Kenny GeronillaPerception Phat16M D-1:36:47
89Roger BarnettNew Wave Cruise Control 17M D-1:37:06
90Keith HeasleyPerception Super Sport18M DMountain Streams B1:37:10
91Jim HuntDagger Piedra19M DKeelHaulers B1:37:11
92Ben OsmunPerception Phat 20M DPSOC WW1:37:52
93Grayson TaffPerception Corsica S 39M CLAPP1:37:55
94Clay DemingWave Sport Diesel 21M DLAPP1:38:02
95Luke ThompsonWavesport T4 22M D-1:38:05
96Coutney CornellWavesport EZ4F D-1:38:06
97Chris KiehlDagger Centrifuge23M DKeelHaulers C1:38:33
98Robert JohnsonPyranha Inazone 24M DHollerin Gilfouses1:38:49
99John GuilfooseWave Sport Diesel 25M DHollerin Gilfouses1:38:49
100(wouldn't give name)kayak26M D-1:38:54
101Dan AndersonWave Sport Y 27M DGBCC1:38:54
102Bonnie PetryDagger RPM -5F DTeam Laks1:38:56
103Ram Be Perception Pirouette S40M CLAPP1:39:23
104Jason HamiltonWavesport EZ 28M DTeam Lolita1:39:37
105Karen TaylorNoah SQ 6F DTPRC women1:44:53
106Sue MelbournePyrahna H3 7F DTRPC women1:46:15
107Paula NorrisPyrahna H38F DTRPC Women1:46:22
108Charles DuffyEskimo Kendo29M DGBCC See Ya1:46:32
109Benjamin NicklePerception Phat 30M DGBCC See Ya1:46:49
110Tommy KellyDagger Kingpin 6.331M D-1:48:01
111Dylan RhettPyranha H232M D-1:48:48
112Aaron GlennPyranah H3 33M D-1:51:29
113Gibson BerberLiquid Logic Gus34M D-1:51:32
114Pat HamlinPerception Overflow 35M D-1:51:33
115Dale GriffithsPyranah H2 36M D-1:51:46
116Chuck TrauWavesport Mutant 37M D-1:51:57
117Chris CowlingNomad 38M D-1:52:08
118John DouglassRiot Booster 39M D-1:52:16
119Gisela ZaucufskyPyranah H3 9F DGBCC See Ya1:53:35
120Barbara TschidePrijon Creeker 225 40M DCCC1:55:25
121Ryan, Daly, Wolf, & DrewRAFT1Rft-1:55:25
122Brandon ReynoldsPyranha In-a-Zone 230 41M D-1:57:30
123Alex PabstNecky Blunt 42M D-2:02:30
124Ian AndrewsLiquid Logic Space Cadet 43M D-2:03:46
125Mike MullinsPyranha S8 44M DWVWA2:04:20
126Matt McMillionPrijon Tornado 41M C-2:06:39
127Kristen McMillionEskimo Diablo10F D-2:08:25
128Todd FourneyDagger Outlaw 45M DWVWA2:08:25
129Jon HarveyDagger RPM 46M DWVWA2:08:32
130Shawn McClungPyranah S6F 47M D-2:08:37
131Aaron GlennPyranah H3 48M D-*2:10:00
132Patrick DriscollPyranah S6F 49M D-*2:10:00
133Lee KellerLiquid Logic50M D-*2:10:00
134Stan HeatwoleOC15M OC-*2:10:00
135John NeelyWavesport 51M D-*2:10:00
136Brian RahallDagger Kingpin 52M D-*2:10:00
137Joe KimmerWave Sport Ace 53M D-*2:10:00
138Heath DamronPyranha H3 54M D-*2:10:00
139Will SharpPerception 55M D-*2:10:00
140Tod SnufferDagger Ego 56M D-*2:10:00
141Tom Bonafiniboat57M D-*2:10:00
142Phil Kowalskiboat58M D-*2:10:00
143Bill Robertsonboat59M D-*2:10:00
144Laura MariettaDagger Ovation II 1F OC-*2:10:00

* These boaters all finished over 2 hours and 10 minutes. No official time was kept after this point.